Ważne informacje przy otwieraniu działalności gospodarczej

Planujesz otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą? Jeśli tak to ten artykuł jest dla Ciebie. Nie jest to jednak poradnik, który mówiłby co należy zrobić krok po kroku aby stać się właścicielem firmy. W zamian za to w tym wpisie zebraliśmy parę ciekawych informacji, o które często pytają nasi nowi Klienci, którzy są na etapie zakładania własnego przedsiębiorstwa.

Pierwsza informacja dotyczy miejsca prowadzenia działalności.

Pamiętaj, przy rejestracji własnej firmy musisz podać adres, pod którym będzie zarejestrowana twoja działalność, adres zamieszkania oraz adres do doręczeń. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tytuł ten nie podlega dołączeniu do wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ale przedsiębiorca może zostać wezwany do przedstawienia takiego tytułu organowi ewidencyjnemu.

A jaki Urząd Skarbowy należy wpisać przy rejestracji działalności?

Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną, rozlicza się z tytułu PIT i VAT w urzędzie skarbowym według miejsca zamieszkania. Należy jednak pamiętać, że we wniosku CEIDG-1 należy podać, poza adresem zamieszkania, także adres zameldowania i prowadzenia działalności gospodarczej.

Również przed złożeniem wniosku o otwarcie działalności należy zastanowić się i zdecydować, która forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza. Musimy wybrać czy zdecydujemy się na:

- zasady ogólne,

- podatek liniowy,

- ryczał od przychodów ewidencjonowanych,

- kartę podatkową.

Wybór zależy od nas i od profilu działalności. Pamiętajmy, iż zmiana formy opodatkowania może mieć potem miejsce tylko w kolejnym roku podatkowym (wybór zawsze do 20 stycznia, czyli na początku roku kalendarzowego). W oszacowaniu, która forma opodatkowania byłaby najkorzystniejsza z pewnością pomoże nasze biuro rachunkowe zlokalizowane w Szczecinie.

Nie możemy też zapomnieć o udaniu się też do ZUS w celu rejestracji i wyboru jakim ubezpieczeniom będziemy podlegać.

Ważną sprawą do przemyślenia jest sprawa podatku VAT, czy mamy obowiązek i musimy się rejestrować, a może sami możemy zdecydować czy chcemy zostać płatnikiem albo też poczekamy do przekroczenia rocznego limitu, który z ustawy niejako zmusi nas do tego. Rejestracji do VAT-u musimy dokonać albo bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym, albo elektronicznie. Należy być jednak świadomym, że do VAT-u łatwo się zarejestrować, natomiast aby zmienić tą decyzję, o ile jest taka możliwość, musimy poczekać pełny rok kalendarzowy.

I na koniec ważna informacja. Wszelkie czynności związane z rejestracją firmy są bezpłatne.

Jeśli zdecydujesz się na to by nasze biuro rachunkowe prowadziło Twoją księgowość, to również my wszystkie wyżej opisane czynności pomożemy Ci wykonać bezpłatnie!

Witaj

Jeśli planujesz otworzyć działalność gospodarczą albo już ją prowadzisz to trafiłeś w dobre miejsce!

To tutaj będziemy starali się zamieszczać interesujące informacje, dla każdego przedsiębiorcy lub osoby, która zamierza nim zostać.

Opiszemy krok po kroku co należy zrobić aby założyć firmę, o czym należy przy tym pamiętać, jak prowadzić swój biznes w obliczu zmieniających się przepisów i obowiązków księgowych.

To wszystko możesz z powodzeniem zrobić sam, ale możesz też zaufać nam i skorzystać z najlepszej oferty księgowej w Szczecinie, oferty naszego biura rachunkowego. Serdecznie zapraszamy do współpracy.